Bo w każdej wielkiej książce jest kilka książek,

trzeba tylko do nich dotrzeć,

odkryć je, zgłębić i pojąć

Ryszard Kapuściński

(Podróże z Herodotem, Znak, Kraków 2008, s. 208)

  • UWAGI OGóLNE

Wskazówki dla Autorów


Prace przeznaczone do druku w Wydawnictwie UWM należy składać w sekretariacie Wydawnictwa w:

 

  • 2 egzemplarzach - prace dydaktyczne/podręcznik i prace naukowe/prace interdyscyplinarne/tzw. monografie habilitacje/tzw. monografie profesorskie;
  • 1 egzemplarzu - pozostałe prace dydaktyczne i naukowe.

Autorzy są zobowiązani dostarczyć do Wydawnictwa wydruk komputerowy wraz z nagraną wersją elektroniczną pracy (w formacie edytowalnym i w postaci pliku pdf) na opisaną płytę CD/DVD lub pendrive. Maszynopis powinien zawierać wszystkie elementy książki, tj. tekst główny z dodatkami (przedmowa, wstęp, posłowie, przypisy, tabele, ilustracje, aneksy, bibliografia, wykaz skrótów, tablice, streszczenia, słowa kluczowe, „ślepe indeksy", tzn. bez wykazu stron).

 

Monografie w przygotowanej przez Autora postaci są wysyłane do Recenzenta/Recenzentów, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę także na estetykę pracy i właściwe rozmieszczenie treści na stronie.

 

Strony maszynopisu powinny być ponumerowane. Strona tytułowa powinna zawierać nazwiska autora/autorów, redaktora naukowego, tłumacza itp. oraz tytuł w pełnym brzmieniu wraz z podtytułem. Spis treści (wraz z numerami stron) powinien zawierać wyraźnie zaznaczoną hierarchię tytułów i dokładnie odpowiadać tytułom części zamieszczonych w tekście głównym. Podział na rozdziały i podrozdziały powinien być stosowany konsekwentnie z oznaczeniem numeru rozdziału (podrozdziału) i jego tytułu. Stosowanie wyróżnień powinno być merytorycznie uzasadnione i jednolicie używane. Cytaty występujące w obrębie tekstu należy ujmować w cudzysłów lub wyraźnie wydzielić w inny przyjęty sposób. Przypisy powinny być przygotowane konsekwentnie według jednego wybranego stylu (np. tradycyjnie na dole strony, w systemie autor rok tzw. system harwardzki, w stylu APA lub Chicago).

 

Wszystkie elementy pochodzące z innych dzieł (np. ilustracje, ryciny, schematy, tabele) są chronione prawem autorskim. Umieszczenie w książce materiałów chronionych prawem autorskim jest możliwe pod warunkiem dostarczenia przez Autora do Wydawnictwa pisemnej zgody właściciela praw autorskich na przedruk tych elementów.

 

Prace składane przez Autorów powinny być pisane w edytorze Word i złożone czcionką typu Times New Roman, wielkość 12 pkt, interlinia 1,5-2 wiersza (na stronie A4 mieści się 25 wierszy, boczny prawy margines - 3 cm, pozostałe marginesy - 2,5 cm). Materiał graficzny (rysunki, schematy, wykresy) może być zamieszczony w tekście głównym. Z przyczyn technicznych w takiej postaci nie nadaje się jednak do przygotowania do druku, dlatego dodatkowo powinien być również opracowany i dostarczony jako osobny zapis elektroniczny (pliki źródłowe) w programach pracujących w środowisku Windows.

 

Tabele należy zamieścić w tekście i oznaczyć kolejnymi numerami. Numeracja tabel powinna być odrębna od numeracji ilustracji, rysunków i wykresów. Podpisy zdjęć, rysunków, wykresów, schematów itp. umieszcza się pod danym elementem graficznym, tytuły tabel umieszczamy nad tabelami. Do pracy należy dołączyć spisy wszystkich ilustracji i tabel wraz z podaniem źródeł.

 

Nie przyjmujemy rysunków wykonanych odręcznie, kserokopii, skanowanych ani materiałów wziętych z Internetu. Zdjęcia należy dostarczyć oryginalne, dobrej jakości, umożliwiającej przygotowanie ich do druku. Dopuszcza się przyjęcie zdjęć na nośnikach, jeżeli będą przygotowane w wielkości przewidzianej w druku, o optymalnej rozdzielczości 600 dpi (minimum 300 dpi). Należy przygotować podpisy pod materiał ilustracyjny. Tytuły ilustracji, podpisy i wykaz źródeł, z których pochodzą ilustracje należy podać w postaci osobnego spisu.

 

Streszczenie o objętości 2-3 stron dla monografii i do 0,5 strony dla rozdziałów w publikacjach zbiorowych powinno zawierać cel, przedmiot, metody i wyniki badań. Streszczenie w języku obcym dostarcza Autor.

 

Prace naukowe i dydaktyczne podlegają wstępnej ocenie Przedstawiciela Dyscypliny (członka Kolegium Wydawniczego UWM) i merytorycznej ocenie Recenzenta lub Recenzentów. Po uzyskaniu pozytywnej recenzji (do recenzji tekst wysyła Wydawnictwo) Autor składa poprawioną pracę wraz z opisaną płytą CD/DVD lub pendrivem i pismem, w którym ustosunkowuje się do uwag Recenzenta. Niedopuszczalne jest wprowadzanie przez Autora zmian merytorycznych na etapie korekt.

 

W pracach zbiorowych redaktor naukowy zobowiązany jest do: ustalenia kolejności rozdziałów, wprowadzenia podziału wewnętrznego, np. części, rozdziały itd., ujednolicenia rozdziałów pod względem tytulatury wewnętrznej, zapisu bibliograficznego, skrótów, zredagowania przedmowy, współpracy z redaktorem wydawniczym.

 

Prace przygotowane niezgodnie z powyższymi wymaganiami nie będą przyjmowane przez Wydawnictwo.

 

Wydawnictwo przeprowadza proces recenzji - prace dostarczone z recenzjami nie będą publikowane.

 

 

Partnerzy

Mapa strony

Kontakt

Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-
-Mazurskiego w Olsztynie

ul. Heweliusza 14; 10-724 Olsztyn

e-mail: wydawca@uwm.edu.pl
tel. (089) 523 36 61; fax (089) 523 34 38